Odmiany winorośli

Każdy winiarski kraj ma "swoje" odmiany winorośli, odmiany z których słynie, którymi chce się pochwalić, które promuje. GronoSą to nierzadko odmiany, które przypisane są do tych ziem i są historyczną spuścizną i oznaką ciągłości winiarskich tradycji. Dlatego często kraje czy obszary winiarskie po prostu z tymi typowymi dla nich odmianami kojarzymy. Węgrzy mają kadarkę, furminta, RPA pinotage, Hiszpanie tempranillo, Macedonia vraneca, Niemcy rieslinga, Kalifornia zinfandela, Chile carmenere, itd. Oczywiście to nie jest tak, że przywołane przed chwilą odmiany występują tylko w wymienionych krajach. Niektóre z nich są szeroko uprawiane na całym świecie, niektóre występują tylko lokalnie.

Oto krótkie omówienie odmian, których nie wypada nie znać.

Białe:

Winogrona odmiany Riesling Riesling - odmiana dość powszechnie rozpoznawalna, nawet wśród słabo zorientowanych w winiarskich zagadnieniach. Cieszy się wielkim powodzeniem i uznaniem jako szczep iście królewski. Jest to odmiana "wszechstronna", dająca zarówno lekkie wina wytrawne, jak i dojrzałe i gęste wina słodkie, np. z późnych zbiorów czy z gron dotkniętych szlachetną pleśnią. Najznakomitsze wydania win pochodzą z Niemiec (np. doliny Mozeli czy Renu), riesling świetnie wypada też w Alzacji czy w Austrii. Daje wina aromatyczne (owocowe i kwiatowe, czasem tropikalne), lekko pikantne, o dobrej strukturze i znakomitej kwasowości, często z dobrym potencjałem dojrzewania. Z wiekiem riesling potrafi rozwinąć w butelce bogatą paletę aromatów (czasem również takie przypominające naftę czy benzynę).
Winogrona odmiany Chardonnay Chardonnay - szeroko rozpowszechniona odmiana, zrobiła ogromną karierę na całym winiarskim globie. Daje słynne wina białe w Burgundii, ale spotkamy ją w wielu innych miejscach Europy i właściwie całego świata - chardonnay z Australii, Chile, RPA czy Argentyny nie jest niczym dziwnym.
Chardonnay może dać mineralne, "chłodne" i złożone wina jak, np. chablis, jest też najważniejszą odmianą w produkcji szampana. W cieplejszych krajach daje aromaty bardziej egzotyczne, tropikalnych owoców. Z wielkim upodobaniem wina z chardonnay dojrzewa się w beczce. Dwie dekady temu na takie wina panowała nawet swego rodzaju moda. Wina takie niosą intensywne aromaty wanilii, bananów, śmietany, mokrego drewna. Obecnie da się zauważyć stopniowe odchodzenie od takiego zbyt "dębowego" stylu. Chardonnay świetnie czuje się na glebach wapiennych.
Winogrona odmiany Sauvignon Blanc Sauvignon blanc - jego ojczyzną jest dolina Loary. Odmiana ta daje zazwyczaj bardzo żywe, kwasowe i odświeżające wina, z lekko pieprznymi akcentami. Typowe aromaty - zielona trawa, niedojrzałe owoce tropikalne, agrest. Odmiana ta w ostatnich latach bardzo zyskała na popularności, uznaniem cieszą się na przykład sauvignon blanc z Nowej Zelandii. Zdarza się, że dojrzewa w beczkach (np. w Kalifornii czy Bordeaux), wtedy wszystkie te ostre, "zielone" nuty znacznie łagodnieją.
Winogrona odmiany Gewurztraminer Gewürztraminer - bardzo charakterystyczna, aromatyczna odmiana. Typowe są dla niej nuty róż, egzotycznych owoców (liczi), korzeni, przypraw, miodu, suszonych kwiatów. Wina cechuje solidna budowa, tłustość (często też wyższa zawartość alkoholu). Jedne z najciekawszych wydań gewürztraminerów pochodzą z Alzacji. Uprawiana również poza Europą - w Chile, Australii czy Oregonie.


Czerwone:

Winogrona odmiany Cabernet Sauvignon Cabernet sauvignon - chyba najbardziej znana odmiana czerwona. Uprawiana w wielu krajach na całym świecie. Jej kolebką jest Bordeaux (uprawiana w większej ilości Lewym Brzegu), do dziś stanowi podstawę tamtejszych win czerwonych (wraz merlotem i cabernet franc). Jest podstawą wielu znakomitych, znanych win. Dojrzewa dość późno. Daje wina intensywne, mocne, o sporej zawartości tanin i o bardzo dobrym potencjale starzenia, bardzo często dojrzewające w dębowych beczkach. Charakterystyczne aromaty: czarna porzeczka, cedr, wiśnie, jeżyny, zielona papryka, kawa. Cabernet sauvignon stosowany jest jako składnik kupażu, ale z wielkim upodobaniem produkuje się z niego wino jednoodmianowe.
Winogrona odmiany Merlot Merlot - to również odmiana pochodząca z Bordeaux (Prawy Brzeg), jest podstawą wielu znakomitych win (m.in . Chateau Pétrus z Pomerol, czy winach z St Emilion). Uprawiany w wielu krajach świata (Włochy, Węgry, Chile, Argentyna). Generalnie wina z merlota mają mniej chropowatości i intensywności niż cabernet sauvignon, są bardziej przystępne, miękkie, szybciej gotowe do picia. W dobrym wydaniu merlot jest w stanie zaoferować mięsiste, soczyste, gładkie wina. Dojrzewa wcześniej niż cabernet, cechuje go też mniejsza taniczność i nieco niższa kwasowość. Typowe aromaty: wędzona śliwka, maliny, jeżyny.
Winogrona odmiany Pinot Noir

Pinot noir - jedna z najstarszych odmian winorośli. Kapryśna, niełatwa w uprawie - wymaga uważnego prowadzenia, zaniżenia wydajności i niezbyt gorącego klimatu, potrafi wtedy dać wielkie wina. Pinot noir to fundament czerwonych burgundów oraz składnik (wraz z chardonnay i pinot mounier) wielu szampanów. Wina z pinot noir cechuje średnia budowa, elegancja. W dobrym wydaniu są to wina złożone, zniuansowane, pięknie przenoszące charakter siedlisk, na których powstały. Niedoścignionym wzorcem pozostaje tutaj Burgundia. Ciekawe, choć nie tak doskonałe wyniki daje w Nowej Zelandii czy w USA (Oregon). Typowe aromaty - poziomki, wiśni, pestek, grzybów, czasem nuty stajenne.

Winogrona odmiany Syrah Syrah (shiraz) - kolejna ze szlachetnych i poważanych odmian. Uprawiana głównie w północnej części doliny Rodanu (słynne wina z Hermitage, Côte-Rôtie, Saint-Joseph).
Wina mają nasyconą, ciemną barwę i sporo tanin, są nieco kościste, chropawe, dobrze się starzeją. W cieplejszych miejscach, syrah daje wina rozbuchane owocem, potężne i soczyste. Na przykład w Australii (tu syrah nazywany jest shiraz) - najlepsze tamtejsze wydania pochodzą z Barrossa Valley. Typowe aromaty: owoce leśne, czekolada, nuty korzeno-pikantne (pieprz).

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zgadzam się