Izrael

Izrael mimo tego, że tradycją sięga czasów biblijnych zaliczany jest do kategorii winiarskiego nowego świata a izraelskie wina cieszą się uznaniem na całym świecie. Wszystko to dzięki sprzyjającemu mikroklimatowi, gdzie górski chłód, mała wilgotność powietrza i słabe nasłonecznienie sprzyjają rozwojowi winorośli.

Powiększ mapę Izraela

Większość wyprodukowanych w Izraelu win zalicza się do win koszernych. Jest to pojęcie odnoszące się do reguł prawa żydowskiego, które określa produkty dozwolone do spożycia, zasady ich produkcji oraz konsumpcji. Podstawowe zasady koszerności wina można ująć w kilku punktach:

  • winogrona można zbierać z krzaków od czwartego roku ich owocowania,
  • obok krzewów winnych nie można uprawiać nic innego,
  • co 7 lat winnica powinna odpoczywać,
  • pewną, małą porcję wina należy wylać,
  • przebieg całej produkcji jest nadzorowany przez głównego rabina, który w rezultacie wydaje potwierdzenie o koszerności wina,
  • owoce mogą być dotykane i przerabiane wyłącznie przez religijnych Żydów z wyłączeniem kobiet.

Izrael jest miejscem, gdzie głównie uprawia się szczepy międzynarodowe, a do najważniejszych z nich zalicza się: chardonay, cabernet sauvignon, merlot, sauvignon blanc oraz cabernet franc, muscat aleksandryjski, syrah, gewürztraminer, riesling. Nowymi popularnymi odmianami na ziemiach izraelskich są emerald riesling i argaman.

Emerald riesling jest białym szczepem, który jest wynikiem krzyżówki odmiany riesling z muscadalle. Powstała ona w roku 1936 na Uniwersytecie Kalifornijskim. Wina ze szczepu emerald riesling są rześkie, mają wyczuwalne aromaty kwiatowe oraz smak świeżych owoców winogron, który to zawdzięczają szczepowi muscadelle. Szczep emerald riesling najczęściej jest wykorzystywany do produkcji win półwytrawnych.

Argaman jest czerwoną odmianą będącą efektem skrzyżowania portugalskiego szczepu sousão z carignan. Argaman przeznaczony jest głównie do nadawania winom koloru, jednakże produkuje się z niego także wina odmianowe. Idealnie łączy się z cabernetem sauvignon i merlotem.

Izrael ma pięć wyznaczonych regionów winiarskich i są to: Galilea, Wzgórza Judei, Samson, Negew, Samaria.

Galilea jest regionem na północy Izraela, który dzięki wysokiemu położeniu winnic, bardzo dobrym glebom, sporym opadom oraz różnicom temperatury jest zaliczany do terenów o najlepszych warunkach pod uprawę winorośli. Hoduje się tutaj międzynarodowe szczepy takie jak grenache, mourvedre, carignan, cabernet sauvignon, syrah, merlot, sauvignon blanc, chardonnay, chenin blanc, muscat aleksandryjski i semillon. Galilea jest również miejscem produkcji win musujących ze szczepów używanych we francuskiej Szampanii, czyli z pinot noir i chardonnay. Mają tu swoje winnice najwięksi producenci win izraelskich: Barkan Winery, Carmel Winery oraz Heights Winery.

Wzgórza Judei obejmują wzgórza rozciągające się od Jerozolimy na zachód a winnice położone są aż do wysokości 1000m n.p.m. Charakterystyczne dla klimatu wzgórz Judei są gorące dni i chłodne noce, dzięki czemu owoce winogron nocami są schładzane. Uprawia się tutaj takie szczepy jak pinot noir, chardonnay, cabernet sauvignon, merlot, sauvignon blanc i riesling.

Samson jest regionem położonym pomiędzy wzgórzami Judei a Morzem Śródziemnym. Klimat jest morski, a więc lata są ciepłe a zimny łagodne. Uprawianymi odmianami międzynarodowymi są m.in. carignan, grenache i mourvedre.

Negew leży na skraju Pustyni Syryjskiej i jest najcieplejszym na świecie rejonem winiarskim a jego tradycja sięga aż do czasów starożytnych. Duże wahania temperatury z jednej strony umożliwiają krzewom winorośli odpoczynek w nocy ale z drugiej istnieje zagrożenie pojawienia się win o niewyważonej kwasowości.

Samaria jest regionem winiarskim umiejscowionym na północnym zachodzie Izraela w pobliżu Morza Śródziemnego. Śródziemnomorski klimat z ciepłymi latami i łagodnymi zimami jest więc idealny pod uprawę winorośli. Hoduje się tutaj międzynarodowe szczepy.

Czytaj dalej
Strona: 1 | 2 |

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zgadzam się