News

VINHO VERDE

Co oznacza określenie Vinho Verde?

 Vinho Verde to region znajdujący się w północno-zachodniej części Portugalii i jest jednym z największych i najstarszych regionów winiarskich na świecie. „Vinho Verde” używa się nie tylko do nazywania regionu, lecz również stosowane jest jako określenie win, które mają swoją specyfikę. Vinho Verde dosłownie oznacza „zielone wino” (port.) i odnosi się do młodości i świeżości wina, a nie do jego koloru.​

 Region Vinho Verde

 Atlantycki wpływ, głównie granitowe gleby, łagodny klimat i obfite opady przyczyniają się do świeżości, lekkości i elegancji wytwarzanych tam win. Produkowane tu wina z oznaczeniem pochodzenia są wyjątkowe i cenione w świecie.

Za kontrolę produkcji i certyfikację win Vinho Verde odpowiada Komisja Winiarska Vinho Verde nadając im Pieczęć Gwarancji, która zapewnia jakość i oryginalność produktów. Wina certyfikowane wytwarzane są wyłącznie w regionie Vinho Verde i produkowane wyłącznie z rdzennych odmian winorośli, zachowując niepowtarzalny charakter aromatów i smaków.

 Wina Vinho Verde

 Młode wina Vinho Verde mają kolor cytrusowy lub słomkowy o bogatym, owocowym i kwiatowym aromacie - w zależności od odmiany winorośli, z której  pochodzą. W ustach są harmonijne, intensywne i bardzo świeże.

Doskonałym odzwierciedleniem charakteru win z tego regionu jest wino Ponte Portugal Vinho Verde. Posiada ono słomkowy kolor ze złotymi refleksami, delikatny zapach cytrusów, liczi, kwitnącego drzewa lipy oraz mineralny, owocowy finisz, dzięki czemu tworzy cudownie orzeźwiającą winną kompozycję. Wyśmienicie smakuje jako aperitif, lecz dla podkręcenia smaku, można dodać do lampki wina miętę, plasterek cytryny, limonki lub innego cytrusa oraz kostkę lodu – orzeźwienie gwarantowane!

25.07.2022

Polecamy

Mogą Ci się też spodobać: